Contact Us
Ossining Daily Voice serves Ossining, NY

Menu

Ossining Daily Voice serves Ossining, NY

Nearby Towns

schools

Ossining Students Earn Top Awards At Science, Engineering Competition

Ossining High School students Michele Zhang and Lior Raz-Farley received top scores at the Regeneron Westchester Science & Engineering Fair on March 4.
Ossining High School students Michele Zhang and Lior Raz-Farley received top scores at the Regeneron Westchester Science & Engineering Fair on March 4. Photo Credit: Contributed

OSSINING, N.Y. -- Ossining High School science students took home 48 awards at the Regeneron Westchester Science & Engineering Fair at Sleepy Hollow High School on Saturday, March 4.

Forty-seven OHS Science Research Program students were among more than 550 from the region to compete in the annual event, according to a release from the school district.

The winners earned seven first-place awards, 12 second-place awards, four third-place awards, nine fourth-place awards and 11 special awards, the release said.

Four students who received the top scores earned coveted spots in the Intel International Science & Engineering Fair in Los Angeles this May. The students are Chinmai Deo (medicine and health), Sarah Hoffman (biochemistry), and Lior Raz-Farley and Michelle Zhang (team project in biochemistry). Twelve individual projects and the three top teams won the awards.

Junior Skyler Jones, who entered her chemistry project in the Westchester Science & Engineering Fair, won one of seven spots at the International Sustainable World Energy, Engineering and the Environment Project Olympiad in Houston this  May.

Juniors Jack Kaitz (medicine and health) and Nicholas Tremaroli (computer science) were selected to attend the GENIUS Olympiad, an international competition focused on environmental issues, at the State University of New York at Oswego in June. Nine projects submitted by sophomores and juniors were chosen for the honor.

Also this month, several OHS Science Research Program students received awards at the New York Junior Science and Humanities Symposium. Brianna Cauthen earned first place for her biomedical science presentation. She will be attending the national competition in San Diego next month.

Adriana Scanteianu won a third-place award for her molecular and cellular science presentation.

In the poster category, Mark Zhinin was awarded first place in the medicine category. John Kim and Greg Vutera tied for second place in the behavioral science category. Raz-Farley won second place in biochemistry.

This was the 13th consecutive year that OHS had more student finalists making presentations in the upstate symposium than any other school in the Westchester Rockland Subregional Junior Science and Humanities Symposium, according to the release.

These are the OHS winners at the Regeneron Westchester Science & Engineering Fair:

First Place

  • Reid Komosa, Sandy Castillo and Pedro Montes de Oca (animal sciences)
  • Alec DeCaprio (behavioral and social sciences)
  • John Kim (behavioral and social sciences)
  • Sarah Hoffman (biochemistry)
  • Skyler Jones (chemistry)
  • Chinmai Deo (medicine and health)
  • Mark Zhinin (medicine and health)

Second Place

  • Dylan Spedaliere (animal sciences)
  • Isabel Slingerland (behavioral and social sciences)
  • Celine Khoo (behavioral and social sciences)
  • Gregory Vutera (behavioral and social sciences)
  • Lior Raz-Farley and Michelle Zhang (biochemistry)
  • Nikhil Shah (biochemistry)
  • Adriana Scanteianu (computational biology/bioinformatics)
  • Nicholas Tremaroli (computer science)
  • Yoo Shin Tanai (environmental sciences)
  • Jack Kaitz (medicine and health)
  • Brianna Cauthen (medicine and health)
  • Ben Radhuber (plant sciences)

Third Place

  • Oliver Krupinski (animal sciences)
  • Veronica Levin (behavioral and social sciences)
  • Lorenzo Muranelli (biochemistry)
  • Eric Schmid (computer science)

Fourth Place

  • Julia Piccirillo-Stosser, Kiara Taveras, Sabrina Piccirillo-Stosser (animal sciences)
  • Melanie Lattin (behavioral sciences)
  • Camila Fernandez (behavioral sciences)
  • Madiha Zia (biochemistry)
  • Jared Fel (biochemistry)
  • Annalee Tacuri (cellular and molecular biology)
  • Caroline Batebe Mugambwa (cellular and molecular biology)
  • Nico San Martin (engineering)
  • Olivia Lenaghan (medicine and health)

Special Awards

  • Nikhil Shah, American Meteorological Society Award and Stockholm Junior Water Prize.
  • Yoo Shin Tanai, ASU Walton Sustainability Solutions Initiative.
  • Dhara Patel, College Admission Central Science Horizons Award.
  • Daniel Dannaoui, Office of Naval Research Award.
  • Catherine Kamp, The Environmental Perspiration Award.
  • Eric Schmid, Intel Excellence in Computer Science Award.
  • Lorenzo Muranelli, George Yancopoulos Young Scientist Award.
  • Mark Zhinin, Ying Scholar Award.
  • Nicholas Tremaroli, GENIUS Olympiad Trip.
  • Jack Kaitz, GENIUS Olympiad Trip.

Welcome to

Ossining Daily Voice!

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.